לבוא מוכנים: 10 שאלות מכשילות בראיון עבודה

ראיון עבודה הוא בין החוויות היותר מלחיצות בחייו של האדם המודרני. מעבר לכך שבמסגרת הראיון ישנה תחושה ברורה שכל מה שהצליח להשיג המועמד בחייו (וכל מי שהוא בעצם) עומד לבחינה, הרי שפעמים רבות אין מנוס מהמחשבה על כך שראיון העבודה יכול לחרוץ גורלות ושתוצאותיו עשויות להשפיע במידה משמעותית על חיי עתידו. בקרב רבים עוד לפני הראיון עצמו, מתחילה להתפתח תחושה לא נעימה של לחץ, כיוון שכל מי שאי פעם עבר ראיון עבודה, יודע שישנן לא מעט שאלות מכשילות ומלחיצות במיוחד, שאף פעם לא ניתן לדעת כיצד ניתן לענות עליהן באופן כזה שישביע את רצון המראיין. ובכן, כדי להוריד מעט את מפלס הלחץ וכדי לסייע לכם להתמודד עם החוויה הלא פשוטה הזו, ריכזנו עבורכם עשר שאלות מכשילות במיוחד שחוזרות על עצמן בראיונות עבודה, כדי שתהיו מוכנים יותר ורגועים יותר.

מדוע פוטרתם?

רוב הסיכויים שאם פוטרתם ממקום העבודה הקודם שלכם, המראיין יטרח לברר מה בדיוק קרה שם ועל איזה רקע התרחשו הפיטורין. קחו בחשבון שכל מקרה של פיטורין מהווה כתם בל יימחה בקורות החיים שלכם וזאת גם אם נעשה לכם עוול אישי והצדק לצדכם. יחד עם זאת, אל לכם לנסות לשכנע את המראיין בצדקתכם. התשובה הטובה ביותר לשאלה מדוע פוטרתם, היא שמדובר היה בפרידה הדדית ושהרצון שלכם להתקדם בעבודה פשוט לא נענה על ידי הממונים עליכם וכתוצאה מכך טיב העבודה שלכם נפגע. חשוב מאוד לציין שבראיון עבודה אסור למסור מידע כוזב בשום פנים ואופן ולזכור שהמראיין תמיד יכול להתקשר למקום העבודה הקודם שלכם ולאמת את הפרטים שמסרתם. אי לכך, במקרים מסוימים דווקא זו תהיה התשובה הנכונה ביותר: "אכן פוטרתי ממקום העבודה הקודם שלי ואני לוקח אחריות מלאה על הפיטורין ולא מאשים אף אחד מלבד עצמי. עם זאת, למדתי הרבה מהחוויה הלא נעימה הזו והסקתי את המסקנות החשובות כדי שהמקרה המצער הזה לא יחזור על עצמו לעולם.

מדוע התפטרתם?

הכלל החשוב ביותר בנוגע לשאלה הזו, הוא לעולם לא להכפיש את מקום העבודה שעזבתם בטריקת דלת. כל ניסיון להאשים את מקום העבודה יתפרש כהיעדר בגרות, חוסר יכולת לקחת אחריות, חוסר יכולת להתחייב וחוסר מקצועיות. אתם יכולים לציין שמנעו מכם להתקדם, שהיו לכם חילוקי דעות מקצועיים ושנסיבות החיים לא אפשרו לכם להמשיך לעבוד במקום העבודה הספציפי שעזבתם, אך לעולם לא להאשים את מקום העבודה בהתפטרות שלכם.

איך זה שעבדת באותו התפקיד במשך כל כך הרבה שנים?

אם יצא לכם לעבוד במקום עבודה אחד במשך הרבה שנים, ישנו סיכוי לא רע שהמראיין לא יראה זאת בעין יפה. הכוונה היא כמובן למקרים שבהם נשארתם באותו התפקיד, מבלי שהתקדמתם בהיררכיה. מראיינים רבים מפרשים התנהלות שכזו כעדות לחוסר שאפתנות או חוסר רצון להתקדם. כדי להאיר את חוסר ההתקדמות במקום העבודה הקודם שלכם באור חיובי, אתם יכולים להזכיר שבמהלך העבודה השקעתם רבות בלימודים האקדמיים שלכם (שוב, רק אם אכן למדתם בשנים האלו) ובנוסף באפשרותכם לציין שחשתם סיפוק רב ושהייתם שבעי רצון מהתפקיד. אם יש לכם אפשרות לקבל המלצות מהמעסיק שלכם באותן השנים, עשו זאת. המלצות יסייעו לחיזוק הטענות שלכם בנוגע לרמת התפקוד הגבוהה.

כיצד תגיב אם אבקש ממך לעשות דבר מה שאתה לא מאמין בצורך שלו?

שאלות מעין אלה באות לבדוק האם אתם בעלי דעה אישית ברורה בנוגע לנושאים מסוימים מצד אחד והאם אתם מערערים על הסמכות של הממונים עליכם מצד שני. התשובה צריכה להיות מנוסחת באופן הבא: "כל עוד מבקשים את דעתי, אדאג להביע אותה, אבל בכל מקרה אעשה את המוטל עליי כעובד וכחלק מהחברה״.

אילו תכונות מציקות לך באנשים אחרים?

גם כאן, חשוב ביותר להיות כנים ולספק תשובה תמציתית, קצרה ועניינית. במיוחד חשוב לציין שאתם מבינים שאנשים אחרים לא הולכים להשתנות ולכן אתם עושים מאמצים להסתדר עם הסובבים אתכם ובדרך כלל מצליחים בכך.

מה אתה יכול לספר לי על עצמך?

כשאתם מתבקשים לספר על עצמכם, אתם בעצם מתבקשים להסביר למראיין מדוע מוטב שיבחר בכם לתפקיד. אי לכך, טוב תעשו אם תפרטו את המסלול המקצועי שלכם תוך שתשימו דגש על מידת הרלוונטיות של כל תחנה לתפקיד הנוכחי. התשובה צריכה להיות קצרה ועניינית ולא מלאה בפרטים לא חשובים שאינם קשורים ישירות למשרה.

מהן ציפיות השכר שלך?

בררו מבעוד מועד מה הוא השכר המקובל וציינו אותו עם תוספת הגיונית לצורך משא ומתן. החליטו על קו אדום שממנו לא תסכימו לרדת בתור הסכום הדרוש לכם לקיום, כלומר סך ההוצאות החודשיות שלכם, בתוספת של עד 15%. במקרה שמציעים לכם שכר נמוך יותר, הגיעו להסכמה עם המעסיק שתקיימו שיחה בנוגע להעלאה בתום חצי שנה מתחילת ההעסקה.

ספר לי על הצלחה אחת וכישלון אחד בתפקיד הקודם שלך

לגבי שאלות שכאלו ישנם שני כללים פשוטים: אל תפריזו בחשיבות ההצלחה ואל תפרטו על האופן שבו הצלתם במו ידיכם וחכמתכם את החברה הקודמת שעבדתם בה מקריסה טוטאלית.  אל תשתפו את המראיין במקרה שבו בעקבות ההתנהלות שלכם, הובלתם את החברה להפסדים או לנזקים חמורים. הקפידו לבחור מקרה שבו הכישלון היה למעשה התחושה האישית שלכם שכן הרגשתם שלו רק היו לכם יותר משאבים כמו תקציב גדול יותר או יותר זמן להשלמת הפרויקט, יכולתם לעשות הרבה יותר משנעשה בפועל.

ספר לי על החסרונות שלך…

בחרו שני חסרונות לכל היותר ונסו לנסח אותם באופן חיובי. כך לדוגמה במקום להשיב שאתם לא טובים בלקבל ביקורת, ציינו שאתם פרפקציוניסטים ושאפתניים מאוד. חשוב ביותר להיות כנים ולהעביר את התחושה שאתם עובדים על עצמכם במטרה להתמודד עם החסרונות מתוך מודעות עצמית גבוהה.

ספר לי על היתרונות שלך…

חשוב ביותר לבחור ביתרונות הרלוונטיים לתפקיד בלבד ובנוסף לבחור במספר יתרונות ברורים ולא כלליים מדי. שימו לב שכל הגזמה והפרזה תתקבל כרברבנות ולכן חשוב להיות צנועים ומאופקים כשעונים על השאלה הזו.

שתף את המאמר

יצירת קשר

לארגונים

פנו אלינו כבר עכשיו באמצעות הטופס המקוון שלפניכם ונחזור אליכם בהקדם

שלח/י קורות חיים בקליק, עכשיו!

יצירת קשר

למחפשי עבודה

הגישו מועמדות למגוון רחב של משרות איכותיות ויועצי הגיוס שלנו יצרו קשר ממש בקרוב