כיצד לקבל החלטה (כאשר יש לך מספר הצעות)

ידוע שקשה למצוא את העבודה המושלמת, אבל לפעמים, הקושי הוא דווקא לבחור בה מבין הצעות נתונות. נכון, אם אתם מתמודדים מול ריבוי של הצעות עבודה אז בהחלט ניתן לומר שיש לכם מזל בחיים, אבל מנגד, זו סיטואציה מלחיצה ביותר.
כאשר עומדות לפניכם כמה הצעות עבודה, התחושה היא שהחלטה גורלית עומדת על הפרק ושהזדמנויות אחדות לא יחזרו על עצמן. לכן, קיבצנו בשבילכם את העצות הטובות ביותר לבחירה בין מקומות עבודה שונים. אנו בטוחים שהמידע הנמצא במאמר הבא יכוון אתכם לקראת ההחלטה הטובה ביותר עבורכם.

למה העבודה הוצעה לכם?

זוהי שאלה שצריכה להישאל. האם זה כי נמצאתם מתאימים בכל כישוריכם לתפקיד? או שמא קיבלתם את העבודה כי אנשים נטו לפרוש ממנה לפניכם? אל תתנו לאף אחד למכור לכם לוקשים. תבדקו היטב באיזו הצעה מדובר, מי המעסיק או החברה שעומדת ברקע, איך היה לעובדים אחרים לעבוד שם ולמה דווקא אתם. יכול להיות שהסיבה היא הערכה אמתית כלפיכם ואז אתם אכן ברי מזל; מנגד, יכול להיות שמחפשים "פראייר" שיעבוד היכן שאיש לא נשאר.

מה תרוויחו מכל עבודה?

רובכם בטח חושבים שהכוונה במילה "רווח", היא כסף. אבל אף שכולם עובדים במטרה להשמין את הארנק, הרי שיש עוד הרבה מטרות שצריך להיות לכם אכפת מהן: איך האווירה במקום העבודה? האם תהיו מאושרים בעבודה משרדית, או בעבודה שדורשת מכם תזוזה רבה? וחשוב מכל אלה: מהם התנאים המוצעים לכם בעבודה מבחינת חופשים, אפשרויות לבונוסים וגזירות כאלו ואחרות על המשכורת? הקושי בקבלת החלטה בין ההצעות המפתות, נובע אולי מחוסר ידע. כשיהיה בידיכם כל המידע הזה, תקבלו באמת את ההחלטה הכי טובה עבורכם ותיהנו מעבודה שעולה בקנה אחד עם אורח חייכם.

חשבו קדימה

האם העבודה הזאת תקדם אתכם בדרך לקריירה עתידית? אתם יכולים לדמיין, באיזשהו אופן, איך העבודה הזאת תעשיר את קורות החיים שלכם? למשל, סטודנט צעיר שרוצה להרוויח כסף במלצרות אבל מתכנן לעסוק במשהו מתחומי ההדרכה, אולי כדאי שישקול הצעת עבודה שתציע לו פחות כסף אבל רזומה בעל ערך. יזם צעיר שמתלבט בין חברות סטארט-אפ, צריך לבדוק לאן התקדמו עובדים קודמים בחברות השונות מהן קיבל הצעת עבודה וכך להבין מהי ה"מקפצה" הטובה ביותר עבור החלום שלו. זכרו, שלקריירה יש משקל רב במימוש העצמי שלכם בחיים ושעליכם לסלול את הדרך שלכם בקפידה.

קפצו לביקור

במידה ולא נכחתם עדיין במקום, הגיעו אליו. אם אתם מגיעים למקום העבודה במסגרת הראיונות, היו כמו רדאר שקולט מידע. מעבר לאסתטיקה של מקום העבודה, מראית עין ואוזן קשובה יכולות להנחות אתכם היישר לתשובות. האם נשמע שנעים לעבוד שם? איך העובדים מתייחסים אחד לשני? הציצו על שפת הגוף של הנוכחים במקום, על האינטראקציה ביניהם ושימו לב אפילו לחדרי השירותים, לפינת העישון אם אתם מעשנים ולכל פונקציה אישית וחברתית שניתן ללקט מידע לגביה. יכול להיות שעכשיו, בזמן שההתלבטות מטרידה אתכם, יש לכם עמוק בפנים מושג ברור לגבי איפה תיהנו יותר והיכן היה נוף אנושי שנראה לכם יותר מתאים עבורכם. חברים מהעבודה אינם רק חשובים, אלא שהם מהווים פרמטר מהותי ויכולים להשפיע על מידת ההנאה שלכם. בנוסף, כדאי לכם לדעת איפה תהיו ממוקמים במקום העבודה הזה במידה ותבחרו בו. ברור שסביבת עבודה נוחה היא סטנדרט חשוב, אפילו קריטי, כי זה יהיה הנוף הקבוע שלכם מדי יום ביומו.

מיקום, מיקום, מיקום

סעיף זה עלול להיראות לחלקכם זניח, אבל יהיה זה פזיז להתייחס אליו כך. כשם שהיחסים האנושיים חשובים למידת ההנאה, למוטיבציה ולשמחת החיים שלכם, כך גם מיקומה של העבודה. אולי עכשיו, לפני שהעבודה מתחילה, אתם חושבים שתוכלו לעמוד בנסיעה של שעה-שעתיים בכל יום; אבל חשבו על הטווח הרחוק. מה יקרה אחרי שנה שם? אתם באמת רוצים לשנוא את הבוקר, לישון פחות, להיות מוטרדים מנסיעות, תחבורה ציבורית או דלק ולחזור הביתה עם החשכה? כיום, קל ונוח למצוא עבודות קרוב לבית. ישנם אתרי אינטרנט ואף אפליקציות מיוחדות, שכל ייעודם הוא לכוון את המחפש לעבודות הקרובות לביתו, לפי קריטריונים לחיפוש עבודה שהוא מציב. אם עבודה אחת מציעה לכם נוחות וקרבה רבה יותר מהשנייה, ראו זאת כשיקול מכובד ורציני. חשבו לא רק על המרחק, אלא גם על מה ההגעה לאזור דורשת; האם יש דרך קלה ומהירה להגיע, או שמדובר בדרך חתחתים? השיקול האסטרטגי הזה יכוון אתכם לקבלת החלטה שתיטיב אתכם בהמשך. אתם תודו לעצמכם על שבחרתם באופציה מקלה, שמאפשרת לכם גם לעבוד וגם לחיות. לעולם אל תשכחו את זה.

רווח אינטלקטואלי

מה נדרש מכם בכל אחת מההצעות שעומדות לפניכם? האם במקום אחד, עליכם לעבור קורס של מספר חודשים? האם נדרשת תקופת התמקצעות? אף שזה קצת נשמע כמו תיק, יכול להיות שהתמקצעות מכל סוג תפתח אתכם באופן חסר תקדים, גם בראייה קדימה וגם בתחושתכם הנוכחית. התחושה שהעבודה הוסיפה שדה-ידע שלם לחיים שלכם, היא עמוקה, חזקה ומחזקת. עבודות שלא דורשות מכם יותר מדי, מתאימות לתקופות ולמצבים מסוימים, אבל אתם עלולים להרגיש בהן חוסר מיצוי עצמי ושעמום.

האם תרצו להיות ראש לשועלים או זנב לאריות?

ביטוי ישן-נושן זה אולי קולע להתלבטויות של חלקכם: מצד אחד, הצעה של חברה חדשה או עסק צעיר, שמחפש עובדים בעלי מוטיבציה שיעמדו יחסית בראשו; ומצד שני, חברה וותיקה, בעלת שם, שדורשת עובדים ושכירים. אם עברתם כבר על כל הסעיפים עד עכשיו, ואתם עדיין לא יודעים מה עדיף מבין השניים, אז אולי זה הפרמטר האחרון להחליט דרכו. מה הפתרון? ובכן – גם הפעם אין תשובה אחת אחידה, אלא יותר תשובה אינדיבידואלית: לאן אתם שואפים להגיע? אם רצונכם הוא לנהל, לעמוד בראש מיזם ואתם מאמינים שהמקום הזה באמת יכול להצליח, לכו על זה. הניסיון שתרכשו הוא עשיר ורב וקשה יהיה לכם להשיג משהו דומה לזה במקום אחר. מצד שני, יכול להיות שמקום עבודה צעיר וחדש, המחפש נואשות מנהלים, זו לא כוס התה שלכם ואתם רוצים שבקורות החיים שלכם ייכתב שמה של חברה גדולה, מוכרת, מוצלחת ויציבה. אולי לקיחת הסיכון הזה, הן של הניהול והן של החברה חסרת המוניטין, פשוט לא יעזור לכם להתקדמות שאתם מעלים בדמיונכם. יכול להיות שאתם גם לא מוטרדים מניסיון ניהולי, ואז בכלל אין מה לדבר – אל תלכו לכיוון הזה. לכו על בטוח. שאלו את עצמכם כמה כוח, מוטיבציה ואנרגיה יש לכם לעשיית כל אחת מהעבודות; אל תחליטו מהאגו, התנתקו מהסביבה וחשבו על כך לבד, כי רק אתם יודעים מה אתם מוכנים לתת בשביל העבודה, בשלב זה בחיים שלכם.

עדיין לא החלטתם? נסו אחת מהשיטות הבאות

אז אתם כבר יודעים הכל על תנאי התעסוקה, אופי המקום, התנאים, השעות, השכר, המוניטין של המקום עצמו והתועלת שלו לחיים שלכם. אם אתם עדיין מרגישים מיואשים, ואפילו יותר מלפני כן, נסו להשתמש במספר טכניקות שנועדו במיוחד לרגעי התלבטויות בחיים: ערכו טבלה בין שני המקומות והשוו באופן יסודי בין כל אחד מהמאפיינים שלהם. שאלו חבר קרוב, או דמיינו שחבר קרוב שואל אתכם ומה הייתם אומרים לו בנושא. נקו את הראש באמצעות דמיון מודרך, התנתקות מהסיטואציה או כל הסחת דעת אחרת – כי לפעמים התשובה "נוחתת" עליכם כשאתם מרפים. כן, יש תשובה אחת נכונה יותר ולא תהיה לכם בעיה למצוא אותה אם תהיו אופטימיים ובטוחים בעצמכם לאורך כל הדרך.

ולסיום: לפעמים הבטן יודעת

מצחיק ככל שזה יישמע, אינטואיציה טבעית הוכחה כמקבלת ההחלטות המובילה ביותר בעולם. שימו לב שכשאתם מרגישים משהו לגבי אדם, מקום או סיטואציה, אתם פעמים רבות צודקים. הקושי הוא באמת להקשיב לקול הזה, הפנימי, ולא לסטות ממנו למחשבות, החלטות ורשמים שלא מאפשרים לכם להבין מה הוא מנסה לומר לכם. תמיד יש אינטואיציה, כלומר תחושה פנימית חזקה ויכול להיות שההתלבטות שלכם נובעת ממלחמה בין מה שאתם מרגישים שנכון לעשות לבין מה שאתם חושבים שכדאי, כי אמרו לכם או כי אתם מפחדים ללכת עם הלב. שאלו את עצמכם: מה האינטואיציה שלכם אומרת? מה מרגיש לכם יותר כדאי? ולמה? מה נכון דווקא בהחלטה הזאת לעומת האחרת? אולי התת-מודע שלכם זוכר משהו מהביקור במקום, או מידע ששמעתם עליו בעבר. דעו שאם תגבשו החלטה בשיתוף עם תחושת הבטן שלכם, אז לבטח תהיו הרבה יותר שלמים אתה, עכשיו ובעתיד.

שתף את המאמר

יצירת קשר

לארגונים

פנו אלינו כבר עכשיו באמצעות הטופס המקוון שלפניכם ונחזור אליכם בהקדם

שלח/י קורות חיים בקליק, עכשיו!

יצירת קשר

למחפשי עבודה

הגישו מועמדות למגוון רחב של משרות איכותיות ויועצי הגיוס שלנו יצרו קשר ממש בקרוב