10 טיפים לראיון עבודה בוידיאו בתקופת הקורונה

להלן כמה טריקים שיעזרו לכם להיות מוכנים ומקצועיים ככל האפשר

1. תישאר ייצוגי

בדיוק כמו ששם תיבת המייל ממנה אתם שולחים קורות חיים צריך להיות ייצוגי, כך גם שם המשתמש שלכם באפליקציית הוידאו. על אחת כמה וכמה כשמדובר במשתמש שפתחתם בסקייפ כבר לפני אי אלו שנים כשהמטרה הייתה חברתית ולא חיפוש עבודה.

2. הסחות דעת

אפילו הסחת הדעת הקטנה ביותר יכולה להפיל ראיון שלם, כך שתצטרך להתארגן לפני הראיון.
וודא כי אין חיות מחמד, תינוקות או שותפים לחדר. כבה את הטלוויזיה – ואת הטלפון שלך! אם אתה נקטע על ידי אזעקה של אמבולנס או משהו אחר שלא בשליטתך, אמור "סליחה", חכה כמה שניות עד שהרעש יירגע ותחזור לשיחה. תאמין לי, זה יעבור בצורה חלקה יותר מאשר לנסות לצעוק על הרעש.

3.תאורה זה שם השחק

בחרו את המקום הנכון לנהל ממנו את הראיון. וודאו שיש מספיק אור, שיש מספיק שקט, שהזוית נכונה ורואים אתכם לפחות עד מתחת לכתפיים (אתם הרי לא רוצים שיראו רק את קודקוד הראש שלכם)… בדקו מה רואים ברקע שמאחוריכם- לא כדאי להסיט את תשומת הלב של המראיין לנוף שמסביב, לבלגן בבית או לאינפורמציה שעדיף להצניע. זכרו- כל פרט מאפשר ללמוד עליכם… או לפחות להסיק מסקנות חפוזות.

4. "הגיעו" מוקדם

הצטרף לראיון 15-10 דקות מוקדם כדי להקדיש לעצמך מספיק זמן להכנה, ולוודא כי מצלמת הרשת והצליל שלך טובים.

5. מה ללבוש (ומה לא ללבוש) 

כיוון שמדובר בראיון לכל דבר, התלבשו בהתאם למרות שהוא מתבצע מנוחיות הבית. כן, שמוליק, אני מתכוונת גם לחלק שלא רואים מהמותניים ומטה. מה יקרה אם פתאום תצטרך לקום ואז יראו שאתה לובש חולצה אלגנטית למעלה ומכנסיים קצרים למטה? 😉

6. חומרי עזר

מכיוון שאת מה שמודבק על המסך שלכם אי אפשר לראות מהצד השני- אין מניעה לכתוב לעצמכם כמה הערות חשובות ולהדביק על המסך באמצעות סטיקי נוטס.

7. לחיצת יד וירטואלית

טוב, מאות אלפי מאמרים כבר נכתבו על חשיבות לחיצת היד ועוד יותר על איך בכלל מבצעים אותה נכון, אבל אלה בעצם כבר לא אפקטיביים כשמדובר בראיון וירטואלי. אז מה עושים ממש בתחילת הראיון כשאי אפשר ללחוץ יד? המומחים ממליצים על קידת ראש קטנה עם הטיית הגוף קדימה ומלווה בחיוך.

8.שפת גוף

לשפת גוף יש השפעה גדולה תמיד, מעל 80% !!!! אבל עוד יותר גדולה בראיונות וידאו. נתחיל עם קשר עין- זה קצת קשה יותר לשמור על קשר עין דרך מסך המחשב ולמרות זאת השתדלו לעשות את זה על ידי כך שתמקדו את המבט לא רק לכיוון המסך, אלא ממש לכיוון המצלמה. זאת ועוד, הילחמו בנטייה הטבעית להביט בתמונה הקטנה של עצמכם. זו דרך בדוקה לאבד ריכוז, לא להקשיב לדברי המראיין ואפילו להילחץ סתם בגלל אובר-מודעות.
הלאה, כשהמראיין מדבר ובמיוחד כשזה אורך יותר ממספר שניות- זוזו קצת כדי לא ליצור את הרושם שאתם קפואים/רובוטים או שהתקשורת התנתקה והתמונה נתקעה… מעבר לזה, כל שאר הטיפים של שפת גוף לראיונות עבודה תקפים גם פה- לא לזוז בעצבנות על הכיסא (עדיף לשבת על כיסא נייח ולא על כזה עם גלגלים או שאפשר לסובב את המושב שלו), לחייך מידי פעם, לשבת זקוף, להיעזר בידיים בכדי להדגיש נקודה, לדבר בהתלהבות כשצריך וכו’…

9. איפה אתה? לא שומעים אותך..

הנה העצה החשובה ביותר שיש לי. בדוק, בדוק מחדש ותוודא את הטכנולוגיה שלך לפני הראיון. הכינו plan b- לפטופ, טאבלט, טלפון נייד שאפשר להתחבר דרכם ולבצע את הראיון אם משהו יתפקשש ב plan a…סמוך עליי, השימוש ב"לא הצלחתי להפעיל את מצלמת הווידאו שלי לעבוד "כתירוץ לכך שאיחרתי לראיון לעולם לא יעבור טוב בכלל.אוזניות או אוזניות אוזניות עשויות לעזור בשיפור איכות הצליל, אם זה נושא. והקפידו לשאול את המראיין למספר במקרה שה- WiFi ייצא או שתנתקו. תאמין לי, זה קורה.

10. מייל תודה

המתינו מספר שעות (אך לא יותר מידי) ושלחו מייל תודה!

שתף את המאמר

יצירת קשר

לארגונים

פנו אלינו כבר עכשיו באמצעות הטופס המקוון שלפניכם ונחזור אליכם בהקדם

שלח/י קורות חיים בקליק, עכשיו!

יצירת קשר

למחפשי עבודה

הגישו מועמדות למגוון רחב של משרות איכותיות ויועצי הגיוס שלנו יצרו קשר ממש בקרוב