כל מה שצריך לדעת לפני חתימה על חוזה עבודה

התרשמתם מהתפקיד, והגעתם לשלב האחרון והוא חוזה עבודה. יכול להיות שתקבלואת ההסכם במייל, לכן חשוב שתקראו את כולו כדי שתבינו האם החוזה מספיק טוב עבורכם?  במידה ולא אל תבואו בגישה של דרישה לעולם אלא בגישת של בקשה רגע אחד לפני שאתם חותמים, אספנו עבורכם טיפים חשובים שכדאי שתכירו.

גישה מנצחת לשינוי הסכם

תהליך חיפוש העבודה הגיע כמעט לסיומו, אחרי ראיונות ומבחנים מפרכים קיבלתם סוף סוף את חוזה העבודה המיוחל. אך האם החוזה באמת לטובתכם? בדרך כלל לא, לכן כאשר אתם מגיעים לראיון אחרי שעברתם על טיוטת החוזה, יש נוסחה שתעזור לכם להתחיל אתה שיחה/ לשלוח מייל עם הבקשות שלכם באופן מסודר ובגישה שהמעסיקים אוהבים ,״שלום רב. שמחתי לקבל את טיוטת הסכם העבודה ואשמח להשתלב בחברתכם ברצוני לבדוק מולכם מספר נקודות״.

מה שלא כתוב לא קיים

לעיתים במהלך ראיון העבודה , עולות הבטחות שונות כגון העלאה בשכר לאחר תקופה מסויימת, צבירת ימי חופשה, שעות עבודה ותגמול על שעות נוספות חשוב מאוד שכל מה שעולה בראיון העבודה יתועד✏️📄 גם בכתב בחוזה.
מקומות עבודה רבים מפצלים את רכיב השכר בכל מיני וריאציות שונות ומשונות. חשוב לשים לב האם השכר שלכם הוא גלובלי? האם יש תגמול בנפרד על שעות נוספות? האם התגמול על שעות נוספות הוא גלובלי? האם אתם זכאים למענקים מיוחדים כגון משכורת 13?
האם המשכורת כוללת רכיב של עמלות במידה וכן כדאי לדרוש שכר בסיס גבוה יותר על חשבון עמלות גבוהות היות והמעסיק מחויב להפריש את התנאים הסוציאליים משכר הבסיס ולא מהשכר עם העמלות.

 

תנאים סוציאלים

חשוב לברר מראש מה שכר הבסיס על פיו מחושבות ההפרשות הסוציאליות שלכם, ישנן לא מעט חברות אשר השכר הוא גלובלי ומורכב משכר בסיס גלובלי + שעות נוספות גלובליות במקרה כזה חשוב לוודא שההפרשות מופרשות גם מהשעות הנוספות ולא רק משכר הבסיס.  כמו כן כדאי לבקש קרן השתלמות- מדובר על ערוץ החיסכון היחיד בשוק שגם משקיע בשוק ההון וגם פטור ממס. המעסיק אינו מחויב לתת לכם הטבה זו, אך הסכמתו לתת לכם מהווה הטבה משמעותית.

רכב

הציעו לכם רכב חברה? נהדר! 🚙 אך זכרו אין מתנות חינם 😉 חשוב לברר מה הסכום שיורד משכר הברוטו שלכם וכמה המס ביחס למשכורת, האם יש הגבלת קילומטרים? דלקן? מנוילכבישים מהירים? (במידה והדרך לעבודה כוללת נסיעה בנתיבים מהירים כדאי להתעקש עלמנוי או לפחות סבסוד של מנוי כזה.

ארוחות

מעסיקים רבים מספקים כרטיסים המסבסדים ארוחות צהריים כגון תן ביס, סבסוד לכל ארוחה סכום כסף מסוים בנוסף למשכורת לסיכום, אחרי שווידאתם שסעיפי החובה בחוזה (שכר, ימי חופשה, ימי מחלה וכו') תואמים לציפיותיכם חשוב מאוד לקרוא את ההסכם לעומק ולא להתעצל. התנאים אליהם תזכו הינם תוצאה ישירה של יכולת המו"מ שלכם ומומלץ להתייעץ לגביהם עם חברים, משפחה ואפילו עורך דין.

שתף את המאמר

יצירת קשר

לארגונים

פנו אלינו כבר עכשיו באמצעות הטופס המקוון שלפניכם ונחזור אליכם בהקדם

שלח/י קורות חיים בקליק, עכשיו!

יצירת קשר

למחפשי עבודה

הגישו מועמדות למגוון רחב של משרות איכותיות ויועצי הגיוס שלנו יצרו קשר ממש בקרוב